win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Είχα βρει την επιτάχυνση πριν δύο χρόνια αλλά είχα κάνει ένα μεγάλο λάθος Θεώρησα ως πλάτος ταλάντωσης την ακτίνα του κύκλου της περιστροφής του μηχανισμού μετάδοσης γιατί είχα επηρεαστεί από το εκκρεμές που από την θέση ισορροπίας που έχει απομακρύνεται πότε αριστερά και πότε δεξιά και σε αυτή την περίπτωση το πλάτος ταλάντωσης είναι η απομάκρυνση δηλαδή η μισή απόσταση. Στην δική μου περίπτωση όμως τελικά είχα παλινδρομική κίνηση και το μάκρος απομάκρυνσης ήταν 22 εκατοστά και όχι 11 που έκανα τους υπολογισμούς μου εγώ. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω λάθος πριν και το νέο σωστό πλάτος μου διπλασίασε την φυσική επιτάχυνση που εγώ λανθασμένα είχα βρει ότι ήταν 1,77 ενώ ήταν η διπλάσια. 3,54 g

    Για να δουλέψει σωστά η πειραματική κλίμακα χρειάζεται να είναι σε κλίμακα όλα τα χαρακτηριστικά ενός μοντέλου με την φυσική κατασκευή, όπως η δυναμική και ελαστική απόκριση και των δύο. Τότε ναι θα δούλευε Αυτό όμως είναι αδύνατον να το πετύχεις ακρυβός σε ένα μοντέλο Η αλήθεια πάντως είναι κάπου στην μέση. Εγώ προσπάθησα να κάνω το μοντέλο να μοιάζει με το φυσικό ως προς την μικρικλίμακα των υλικών και της αντοχής. ( Δεν ξέρω κατά πόσο το πέτυχα αυτό ) Η αλήθεια είναι ότι η φυσική επιτάχυνση του μοντέλου είναι σίγουρα 3,54 g και που αυτή η επιτάχυνση ξεπερνά κατά πολύ την επιτάχυνση του μεγαλύτερου σεισμού που έγινε ποτέ στον κόσμο. Η επιτάχυνση σε μικροκλίμακα δεν είναι 25g Αλλά είναι πολύ πιο πάνω από 3,54 g Όταν μιλάμε για επιταχυνσεις αυτής της τάξης δεν μιλάμε για κρακ αλλά για ακροβατικά πολεμικών αεροσκαφών δηλαδή για απογείωση της κατασκευής. Αυτό και μόνο για να είμαι μετριοπαθής έπρεπε να σας είχε τουλάχιστον προβληματίσει γιατί τα δικά σας μοντέλα θα είχαν πετάξει πάνω από την σεισμική βάση.


    Το πλήρες άρθρο για την λανθασμένη επιτάχυνση που είχα βρει δύο χρόνια πριν είναι κάτω κάτω εκεί που λέει ( Το πλήρες άρθρο ΕΔΩ ) http://www.metalkat.gr/index.php?option ... e&id=828:2
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 15.10.2017 στις 12:40

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •